Nabídka čajů
Význam pitného režimu pro zdraví je nepopiratelný. Dostatečný příjem tekutin, který by se měl pohybovat kolem 2 až 3 litrů denně. Vhodným nápojem k doplňování tekutin v průběho celého roku je právě čaj. První historicky a písemně podložená zmínka o čaji pochází z roku 300 před Kristem - jedná se o doporučení čínského lékaře, který čaj předepisoval jako lék k povzbuzení organismu.

Účinek čaje
- Účinek čaje je dán způsobem jeho přípravy. Jestliže jsou čajové lístky vyluhovány pouze 2-3 minuty, do nálevu se uvolní kofein v který rovnoměrně povzbuzuje činnost mozku, nezatěžuje srdce a krevní oběh. Jeho účinek odeznívá pomalu. Působení kofeinu v čaji je jiné z toho důvodu, že se částečně váže na třísloviny (kofein v kávě naopak rozpumpuje srdce, působí krátce).
- Pokud je čaj vyluhován 5 minut (déle se nedoporučuje), uvolní se zároveň třísloviny (tanin), které povzbudivý účinek kofeinu tlumí. Podporují činnost trávicího ústrojí, uklidňují žaludek a střeva, blahodárně ovlivňují činnost cév. Jsou schopny vázat a odvádět z organismu zplodiny.
Účinné látky čaje
- Kofein – Tein, chemicky trimethylxanthin
- Třísloviny, které dávají čaji jeho typickou, lehce svíravou a natrpklou chuť.
- Vitamin B1 ve vodě rozpustný. Působí jako nervový vitamín, důležitý hlavně při duševní práci.
- Vitamín P přispívá k hromadění vitamínu C
- Čaj obsahuje také fluor a některé další prvky a minerální látky (např. draslík)
- Éterické oleje vytvářejí speciální vůni čaje a jeho specifické aroma. Až dosud bylo v čaji objeveno 23 různých aromatických látek. Spolu s chlorofylem přispívají ke zklidnění nervů, napomáhají přenosu kyslíku do tělesných orgánů, stimulují duševní činnost i funkci dýchacího ústrojí.

Druhy Čaje
- Bílé čaje – lehce fermentované. Sklizený list není prudce zahříván, ale je bez jakéhokoli svinování poměrně rychle usušen. Je charakteristický vysokým obsahem silně ochmýřených vrcholových výhonků.
- Zelené čaje – nefermentované. Aby fermentace nezačala, je třeba lístky utržené z keře co nejrychleji zahřát, a to buď na kovových pánvích (tradiční čínský způsob) nebo propařením (tradiční japonský způsob).
- Polozelené čaje – částečně fermentované. Ve sklizeném listu se nechá pomocí narušení okrajů lístků započít proces fermentace, který je v určitý moment přerušen prudkým zahřátím.
- Černé čaje – dokonale fermentované. Sklizený list se při konstantních teplotách (okolo 22°C) a vlhkosti nechává zavadnout. Poté je počínající proces fermentace podpořen narušením buněčné struktury listu svinováním na speciálních strojích.
- Nečaje – rostlinné nápoje čajového typu. Jedná se o čaji podobné nápoje, které se připravují z různých bylin či směsí koření, vnitřní kůry stromu...
- Doporučuje se zejména na tišení podrážděnosti, bolest hlavy, nespavost, tlumí napětí, uvolňuje při lehčí depresi, pozitivně působí na zvýšený krevní tlak. Neobsahuje žádný kofein a má uklidňující účinek na centrální nervovou soustavu.
- Pomáhá při odstranění žaludečních a zažívacích problémů jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy, žaludeční vředy a zácpa.
- Obsahuje utišující látky, které zmírňují žaludeční křeče. Je vhodný i pro děti, neboť neobsahuje kofein ( tein ).
- Při přímém použití na příslušnou část těla utišuje akné, svědění a ekzémy.
Rooibos se zařazuje mezi tzv.nečaje.Je získáván z rostliny jejíž latinský název je Aspalatus Linearis. Rooibos znali již dávní domorodci na jihu Afriky.
V Léčebném centru nabízíme ze sortimentu firmy Oxalis výběr kvalitních zelených i černých čajů a Rooibos v několika příchutích.